p9earl1p4io95srtyw2laq1jvbp9rj (1).html

Pelin vlago potegne iz telesa

Grelne blazine s pelinom odgnale angino

Občutljivost na mraz in hladne noge ter pred leti izčrpanost, sesutje imunskega sistema, so pestile terapevtko naravnega zdravljenja Darjo Mežan, dokler ni odkrila toplotne terapije. Začela je z moksa­njem, ki ga je nedavno nadgradila še z grelnimi blazinami s pelinom. S toplo­to terapijo je pred kratkim v le dveh dneh premagala angino, toplota pa je v njeno življenje prinesla ne le dobro počutje, miren spanec in obilje energij, temveč tudi več veselja, optimizma in pozitiven odnos do življenja.
Na pomen toplote v telesu je postala pozorna, ko je opazila, kako mrzla sla­bo deluje na njeno počutje. Imela je namreč neprestano hladne noge. Pri pet­intridesetih letih je začela uporabljati mokso, ki jo je prvič videla na diapozitivu na predavanju o kitajski tradicio­nalni medicini leta 2010. Čez nekaj let pa so mokse prisle v slovenske trgovine. Grejne blazine s pelinom ji je nedav­no poslal prijatelj iz Hong Konga.
.
MOKSANJE
»Mi imamo občutek, da smo topli, pa smo v resnici mrzli. Z IR-ter­mometrom (infra rdečim brezstičnim termometrom) si lahko izmerimo našo temperaturo. Idealno je zjutraj izmeriti si svoje telo v šestih točkah. Normalno naj bo 36,5 stopinj Celzija, tisti del te­lesa stagnira, je hladnejši. To pomeni, da je tam vlaga; pri mrazu še dodatno zastaja, energije ni, kri slabo kroži in se začne preka­ti po telesu. To naredi največ škode.
Najbolj priporočljivo je kombiniranje grelne blazine s pelinom in mokse­. Tam, kjer nas zebe, odteka energija. Če nas veliko zebe, smo hitro brez energije,« pojasnjuje naša sogo­vornica.
Idealna telesna temperatura naj bi bila 36,5 stopinj Celzija, takrat naše telo deluje dobro, optimalno. Do 37,3 stop­inj Celzija je še normalno. Kar je na­prej, je vročina. Klasična medicina žal ne zdravi podhladnih delov telesa. Mnoge bolezni se počasi razvijajo prav zaradi podhlajenosti, opozarja Darja Mežan.
Pred kratkim jo je dolgem času ob­žal zagrabila angina. Začelo se je z mrzlimi nogami in pikanjem v grlu. Prehlad se ji je že preselil na pljuča in začela je smrka­ti. Po navadi je bila v takih primerih bolna ves teden, zdaj pa je takoj začela s toplot­no terapijo in se dobro pregrela. V dveh dneh je brez uživanja antibiotikov angina izginila:
»Ko sem dala grelno blazino s pelinom na pljuča, se mi je kašelj ustavil čez pol ure.«
»Moksala sem si roke, stopala, popek ter pila čaje. Na pljuča sem si dala grelno blazino s pelinom. Po navadi sem bila cel teden bolna. Ko sem dala blazino na pljuča, se mi je kašelj ustavil čez pol ure. Dvakrat sem si dala bla­zino na telo. Enkrat zjutraj in enkrat po­poldne za pol ure. Ko sem se pregre­la – lahko greš tudi na krušno peč ali v kad z vročo vodo, v savno, pomembno je, da je toplota razporejena po celem te­lesu – se je telo začelo znojiti in bori­ti z virusi, bakterijami, paraziti, karkoli že ima v sebi. Telo se je prepotilo in drugi dan sem bila že v redu, a sem še počivala.«
.
BLAZINE S PELINOM
Grelne blazine so bombažne blazine s pelinom. Na vrhu imajo debelejši plast pelina, pod njimi pa je gretje na elek­triko.
Pelin blazensko vlago potegne ven iz telesa. Iz te vlage se v telesu nare­dijo sluzi. Blazine imajo tri časovne stopnje delovanja: pol ure, tri četrt ure ali eno uro. Prilagajamo lahko devet stopenj različnih temeperatur. Tako, da se ni treba preveč pregreti, lahko se počasi segreva in vidi, kako telo odziva. Na grelni blazini lahko sediš ali ležiš. Imela tudi blazino za posamezne dele telesa, za pljuča, za ledvični in trebušni del …«
Lahko se torej posebej ogrevamo tam, kjer smo trenutno šibki. Enkrat smo šibki na pljučih, drugič na ledvicah, in lahko ogrevamo samo ta del. Čeprav je po izkušnjah Darje Mežan najbolj optimalno ogreti vse telo.
»Toplota je osnova za vse,« pravi naša sogovornica, ki je telo ogrela z moksanjem in grelnimi blazinami. »Noge sem imela na pol mrzle vse do kolen, tudi zjutraj. Pozimi je treba moksati dlje časa. Ko je polna luna je idealno za moksanje. Ker je to neke vrste servis telesa. Takrat imamo največ energije in telo na polno meče ven »bolezni«. Ko imamo narejeno pretočnost, je to tudi osnova za dobro spanje. Če smo zamašeni, tudi ne spimo dobro. Regeneriramo se med spanjem. Če smo brez kvalitetnega spanja in se ponoči ne pregrejmo, smo dovzetni za stresa ne nam zato zdravje peša. Mrzle noge ne prevajajo energije in vsi tisti organi, ki se napajajo skozi noge, so bolj šibki. To so mehur, ledvice, jetra, vranica, žolčnik, želodec. Vse to nam stagnira.«
Roke imamo sproščene in bolj pretočne v primerjavi z nogami, kar lahko čutiš pri moksanju. Z moksanjem tudi čutiš, koliko je kje blokad. Moksa ima okrog štiristo stopinj Celzija in ko jo približaš telesu, je na delih kjer ne čutiš toplote, tam je energijska blokada. Ta blokada je nevidna, prepoznaš jo, ko toplota ne pride do kože. S pregretjem blokado odstraniš, raztopiš in organ začne spet normalno delovati. Vse organe lahko ogrevaš na tak način. V zimskem času imamo težave zlasti z mehurjem.«
»Tam, kjer je ujet mraz, ga z moksanjem in grelno blazino povlečeš ven in telo se samo poceli.«
Kot ugotavlja Darja Mežan, sta moksanje in uporaba grelnih blazin s pelinom idealna kombinacija. Tam, kjer je ujet mraz, ga tako povlečeš ven in telo se samo poceli. Če se samo greješ z blazino in ne moksas, se moraš greti zelo dolgo časa. Če se zmokšaš, pa se telo začne samo greti. Moksa je zelo vroča, ima štiristo stopinj, blazina ima največ do štirideset stopinj. Moksa je osnova za pretočnost, grelne blazine pa za resetiranje in hitrejše okrevanje, regeneracijo.
.
ČEVLJI
Za energijsko pretočnost nog so pomembni tudi čevlji, ki jih nosimo.
**»Mi smo generacija, ki še uporablja roke, noge pa imamo vsi v čevljih in po možnosti še stisnjene, da energija ne teče. Zato so noge hladne. Pomembno je, da so noge v čevlji sproščene, da niso stisnjene, da mišice delujejo. Če nimaš razvitih mišic na nogah, imaš težave z vsemi organi pod popkom in tudi z ravnotežjem. Zakaj ljudem po petdesetem, šestdesetem letu menjajo kolke? Ker imajo hladne noge in tudi operaciji kolka imajo še naprej hladne noge..
Tega se ne zavedamo. Telo se ne regenerira ustrezno, če je podhlajeno. Nek­je se začneš hladiti ne veš, da si tam hladen. Ko sem izgorela, so bili v modi špičaki, salonarčki. Skoraj celo življenje sem bila na visokih petah, stopala so bila stisnjena. … Pozimi je treba nositi tople in udobne čevlje, poleti je najbolje biti bos.«**
Darja Mežan ugotavlja, da ima veliko ljudi samo petintrideset stopinj Celzija, ta tega sploh ne vedo. Pri mrzlih nogah je zdravstveno stanje vsako leto slabše, energije organov začne upadati in iz tega se razvijejo kronične bolezni.
.
KO SI TOPEL, SI VESEL, SREČEN
»Vsako leto, si slabši zaradi energijskih blokad, ki jih ne vidiš in ne veš da jih imaš. Depresivni ljudje imajo navadno mrzle noge. Topla kopel s soljo pomaga, tudi pri čiščenju blokad na nogah izboljša cirkulacijo, imaš več energije, bolj si zdrav… Nam se mraz naseli v telo. Ko si topel, si vweselsrečen, zadovoljen, življenje ti je lepo. Drugače dojemaš življenje, odnose, svet okoli sebe. Če telo nimaš toplo si v konfliktu sam s seboj. Nekaj ti manjka, pa ne veš kaj. Ko si topel, pa ti je v resnici vse fino. Imaš več energije za delo, vidiš pozitivne rezultate… Moje telo je občutilo na mraz. Če ga ne bom potegnila ven z moksanjem, bom zbolela. Gripa je vdor mraza ali vlage ali vetra v telo. Revma je vdor vetra v telo. Zato je dobro moksati konice prstov. Ker se eni meridiani tu zaključijo, drugi pa začnejo. Tukaj se veča pretočnost.«
Zdaj pozimi izvaja toplotno terapijo vedno, kadar se ji mraz v neseli v telo. Preventivno. »Moje noge so zdaj tople. Moksanje in toplotno terapijo učim tudi druge. Mi smo doma v telesu in če z njim ne ravnamo spoštljivo, kot potrebuje so njegove funkcije okrnjene. Ker se preveč namrazimo, kadar nas prepiha hladen, vlažen veter. Ne poskrbimo za optimalno stanje, ki je pogoj za normalno zdravje in lepo življenje,« sklene sogovornica.
.
Darja Mežan, Spol: ženski
Začetek težav: 2005
Starost: 54 let
Zdravstvene težave: hladna stopala in roke, ponavljajoče angine, izčrpanost
Zdravljenje: toplotna terapija
Počutje danes: odlično, s toplotno terapijo ohranja zdravje in vitalnost
041/792 999, darja@srediscezdravja.si
.
Andreja Paljevec

Share This